Ciekawostki na Lanzarote

– Park Narodowy Timanfaya, tu kamienie znajdujące się kilka centymetrów pod ziemią mają do 100°C, a na głębokości 10 metrów temperatura dochodzi do 600°C. Są tutaj urządzane pokazy polegające na wrzucaniu do dołów w ziemi suchych gałęzi, które natychmiast się zapalają, czy wlewając wodę do szczelin w ziemi, które natychmiast zagotowana wybucha na kształt gejzera. Park jako Światowy Rezerwat Biosfery jest pod ścisłą ochroną UNESCO, tak więc jest to jedno z unikalnaych miejsc na Ziemi. W określonych rejonach parku  temperatura tuż pod powierzchnią ziemi (10 cm) wynosi około 140°C! Park można zwiedzać  poruszając się specjalnymi autokarami lub na wielbłądach.

– Lanzarote nazywana jest wyspą diabła, wszystko dlatego że pierwsi tubylcy myśleli że gorąca ziemia i wybuchające wulkany to wina diabła tam mieszkającego.

– wyspa położona jest 125km od Afryki

– 10km plaż piaszczystych z 213km długości wybrzeża

– Na północnym wybrzeżu wyspy znajduje się Tunnel de la Atlantida, najdłuższa (ok. 1 600 m) podwodna jaskinia lawowa na Świecie! Powstała około 20 000 lat temu podczas wybuchu wulkanu Monte Corona. Tunel kończy się 64m pod powierzchnią wody, całość można zwiedzać. Z uwagi na doskonałą akustykę utworzono audytorium, w którym odbywają się liczne festiwale, musicale i przedstawienia.

– Jameos del Agua to kompleks jaskiń gdzie w jednej z nich uformował się na dnie zbiornik wodny. Leży on poniżej lustra oceanu i wypełniony jest słoną wodą morską. Żyje tam gatunek kraba, który jest albinosem i to ślepym, w normalnych warunkach zamieszkuje oceany na głębokości 3000 metrów.